Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр № 1
Хичээлийн сэдэв: МХХТ – ийн хөгжил
Хамрах хүрээ: 12 – р анги
Хугацаа: 40 минут
Хичээлийн зорилго: МХХТ
– ийн хөгжлийн индекс, дэлхийн МХХТ – ийн хөгжлийн түвшин ба өнөөгийн
байдал, дэлхийн орнуудын интернэт хэрэглээний талаар ойлголттой болно.
Хичээлийн зорилт:
· Дэлхийн МХХТ – ийн хөгжлийн түвшин ба өнөөгийн байдалын талаар тайлбарлах
· Дэлхийн улс орнуудын интернэт хэрэглээний талаар мэдлэгтэй болох
· Судалгааны
болон мэргэжлийн байгууллагуудаас гаргасан МХХТ – ийн хөгжлийн
статистик тоо баримтыг сонгон ашиглах өөрийн эзэмшсэн мэдлэг ба
чадварынхаа хүрээнд дүгнэлт өгөх
Сургалтын арга зүй:
Багаар ажиллах, Тэмдэглэл хөтлөх, Харилцан ярилцах, Сурагчдаар мэдлэг бүтээлгэх
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн: Бичгийн цаас, харандаа, үзэг, LCD проектор, үзүүлэн, Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр, Сурах бичиг (12-р анги)
Хичээлийн явц:
№
|
Хичээлийн үе шат
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
| |
1.
|
Анги зохион байгуулалт
2 мин
|
Сурагчидтай мэндэлнэ. Ирц бүртгэнэ. Самбар дээр он, сар, өдрөө бичнэ.
|
Хичээлийн хэрэглэгдэхүүнээ бэлдэнэ.
| |
2.
|
Сэдэлжүүлэлт5 мин
|
Видео үзүүлнэ. Future Technology.mp4 (3 минут)
Б: Энэ видеог үзээд ямар ойлголтыг авч, юу сурсан бэ?
|
Сурагчид анхааралтай үзэж өөрт төрсөн сэтгэгдэл үзэл бодлоо илэрхийлэх
С1: Одоо мэдээллийн технологи нь маш хурдацтай хөгжиж хүний хүний өдөр тутмын амьдралд нэвтэрч хэрэглэгдэж байна.
С2: Өндөр хөгжлийн түвшинг харлаа. Ирээдүйд бид нарын өдөр тутмын бүх зүйлс ухаалаг болох шинжтэй харагдаж байна.
С3: Нэг талаараа давуу тал ихтэй ч нөгөө талаараа сөрөг талаараа бид бэлэнчлэх сэтгэлгээтэй залхуу болох магадлалтай.
| |
3.
|
Шинэ мэдлэг олгох
15 мин
|
МТ, МХХТ – ийн тухай бэлтгэсэн үзүүлэнг харуулна.
|
Тэмдэглэл хөтөлнө.
Өөрсдөд хэрэгтэй чухал зүйлсийг бүтээлчээр тэмдэглэх
| |
4.
|
Бататгах үе шат
15 мин
|
Сурагчдыг 3 баг болгон хувааж
МХХТ-ийг нэрлэж зурах баг тус бүрээс нэг хүүхэд гарч ирч жишээгээ тайлбарлах, харилцан ярилцах
|
Багаар ажиллах сурагч бүрийг оролцуулахын тулд 5 өгүүлбэр гол зүйлсийг тэмдэглэх
o МХХТ-ийг нэрлэх, Хөгжлийн чиг хандлага, Амьдралд гүйцэтгэх үүрэг, Орчинд нөлөөлөх нөлөөллийн талаар ярилцах, гарсан дүгнэлтийг дэвтэртээ тэмдэглэх
| |
5.
|
Үнэлгээ
1 мин
|
Өөрийн үнэлгээний хуудас
| ||
6.
|
Дүгнэлт
2 мин
|
Өнөөдрийн үзсэн хичээлийн талаар хамтдаа ярилцаж дүгнэнэ.
| ||
7.
|
Гэрийн даалгавар
1 мин
|
Гэрт түлхүүр үгсээр үгийн сүлжээ хийж ирэх
|
Даалгаварыг тэмдэглэнэ
| |
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр № 2
Хичээлийн сэдэв: МХХТ – ийн эрх зүй
Хамрах хүрээ: 12в анги
Хугацаа: 40 минут
Хичээлийн зорилго: МХХТ
– ийн эрх зүй, кибер орон зай, цахим хэлцэл хуулийн талаар ойлголттой
болж МХХТ – ийг соёлтой зөв хэрэглэх талаар мэдлэгтэй болно.
Хичээлийн зорилт:
- МХХТ –ийн эрх зүйн талаар мэдлэгтэй болох
- Цахим хэлцэл, кибер орон зайн талаар ойлгох
Сургалтын арга зүй:
· Тэмдэглэл хөтлөх
· Харилцан ярилцах
· Сурагчдаар мэдлэг бүтээлгэх
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
· LCD проектор, үзүүлэн
· Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
· Сурах бичиг (12-р анги)
Хичээлийн явц:
№
|
Хичээлийн үе шат
|
Хугацаа
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
1.
|
Анги зохион байгуулалт
|
2 минут
|
Сурагчидтай мэндэлж ирцийг бүртгэнэ. Самбар дээр он, сар, өдрөө бичнэ.
|
Хичээлийн хэрэглэгдэхүүнээ бэлдэнэ.
|
2.
|
Шинэ мэдлэг олгох
|
15 минут
|
МТ, МХХТ – ийн эрх зүй бэлтгэсэн үзүүлэнг харуулна.
|
Тэмдэглэл хөтөлнө.
Өөрсдөд хэрэгтэй чухал зүйлсийг бүтээлчээр тэмдэглэх
|
3.
|
Бататгах үе шат
|
19 минут
|
Хэлэлцүүлэг хийх
2 баг болгон хувааж
- Бодит ертөнц
- Интернэт хийсвэр ертөнц
- Цахим хэлцэл
- Кибер гэмт хэрэг
Сэдвээр хэлэлцүүлэг хийх
|
Багын сурагчдыг орж ирэхэд бэлдсэн тоог сурагч бүрд өгч багтаа хуваана.
|
4.
|
Үнэлгээ
|
1 минут
|
Стандарт бус үнэлгээ
| |
5.
|
Дүгнэлт
|
2 минут
|
Өнөөдрийн үзсэн хичээлээс юуг ойлгож авсан бэ?
|
С1: цахим хэлцэл
С2: Кибер гэмт хэрэг
С3: МХХТ – ийн эрх зүйн талаар мэдлэгтэй болж чадсан.
|
6.
|
Гэрийн даалгавар
|
1 минут
|
Сурах бичиг хуудас 17 чадахуйн 1,2 – р даалгаврыг хийх
|
Даалгаварыг тэмдэглэнэ
|
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр № 3
Хичээлийн сэдэв: МХХТ – ийн зарим хэрэглээ
Хамрах хүрээ: 12в анги
Хугацаа: 40 минут
Хичээлийн зорилго: Сургалтын
болон бусад зорилгоор баримт бичиг боловсруулах явцад түгээмэл
шаардагддаг хэрэглээ болох АСКИЙ код дээр бичигдсэн бичвэрийг юникодруу
хөрвүүлэх, онлайн горимд орчуулга хийх, засварлах мэдлэг, ур чадварыг
эзэмшүүлнэ.
Хичээлийн зорилт:
- АСКИЙ ба юникодын ялгааг мэдэх
- Бичвэрийг юникодоор боловсруулахын ач холбогдлыг ойлгох
- Онлайн горимд орчуулга хийх
- Бичиг баримт хийх МS Word программын Spelling and grammar хэрэгслийг ашиглан англи хэл дээрх хялбар орчуулгатай бичвэрийн алдааг хянах
- Монгол хэл дээрх бичвэрийн алдааг шалган засварлах
Сургалтын арга зүй:
Тэмдэглэл хөтлөх, Харилцан ярилцах, Сурагчдаар мэдлэг бүтээлгэх
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
- LCD проектор, үзүүлэн
- Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
- Сурах бичиг (12-р анги)
Хичээлийн явц:
№
|
Хичээлийн үе шат
|
Хугацаа
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
1.
|
Анги зохион байгуулалт
|
2 минут
|
Сурагчидтай мэндэлж ирцийг бүртгэнэ. Самбар дээр он, сар, өдрөө бичнэ.
|
Хичээлийн хэрэглэгдэхүүнээ бэлдэнэ.
|
2.
|
Сэдэлжүүлэлт
|
5 минут
|
Сурагчдыг 3 баг болгож хуваагаад цаасан дээр бичсэн зүйлсийг авчирч ирнэ. Хамгийн түрүүнд авчирч ирсэн баг хожно.
Авчирч ирэх зүйлс:
3 ш харандаа, 2 ш пинал, үсний боолт, ном, 100төгрөг, шугам, гутлын үдээс, хүзүүний зүүлт, Утас, календар, ээмэг
|
Сурагч бүр идэвхитэй байж тоглоно.
|
3.
|
Шинэ мэдлэг олгох үе шат
|
19 минут
|
Багшийн бэлдсэн слайдаас өөрсөддөө хэрэгцээт зүйлсийг тэмдэглэж авна.
|
Сурагч бүр бүтээлчээр тэмдэглэл хөтөлж авна.
|
4.
|
Бататгах үе шат
|
10 минут
|
- 2 баг болж хуваагдаад өнөөдрийн үзсэн хичээлээс юу ойлгосон тухай ярилцаж багаас нэг сурагч гарч ирж бусаддаа тайлбар өгнө.
|
Сурагчид өөрсдийн үзэл бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх,
|
5.
|
Үнэлгээ
|
2 минут
|
Стандарт бус үнэлгээ
| |
6.
|
Дүгнэлт
|
5 минут
|
Өнөөдрийн үзсэн хичээлээс юуг ойлгож авсан бэ?
|
С1: АСКИЙ ба юникодын ялгааг мэдэж авсан.
С2: Онлайн орчуулга хийх
С3: орчуулгын сайжруулалтын талаар мэдэж авсан.
|
7.
|
Гэрийн даалгавар
|
2 минут
|
Сурах бичиг хуудас 17 чадахуйн 1,2 – р даалгаврыг хийх
|
Даалгаварыг тэмдэглэнэ
|
No comments:
Post a Comment